

| Parameter | Value |
|---|---|
| Tolerance | 2 % |
| Height - Seated (Max) | 1.55 mm |
| Length | 2.286 mm |
| Width | 1.7272 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Case Code (Imperial) | 0805 |
| Case Code (Metric) | 2012 |
| Height | 1.5494 mm |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Self Resonant Frequency | 20 MHz |
| Type | Wirewound |
| Q Factor | 10 |
| Current Rating | 68 mA |
| DC Resistance (DCR) | 8 Ω |
| Test Frequency | 2.5 MHz |
| Shielding | Unshielded |
| Inductance | 22 µH |
| Core Material | Ferrite |
| Max DC Current | 1 A |
Stock: 2083
Distributors
pcbx
Unit Price$0.17526
Ext.Price$0.17526
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.17526 | $0.17526 |
| 10 | $0.14363 | $1.43630 |
| 50 | $0.13018 | $6.50900 |
| 100 | $0.11798 | $11.79800 |
| 500 | $0.10723 | $53.61500 |
| 1000 | $0.09746 | $97.46000 |
| 3000 | $0.09107 | $273.21000 |
| 5000 | $0.08510 | $425.50000 |
| 10000 | $0.07951 | $795.10000 |
